Samco kilemultš tagab sojataimele optimaalsed tingimused

2041

Samco valmistatavad biolagunevad kiled vastavad lisaks üleüldisele kasulikkusele ka paindlikult ühe või teise piirkonna vajadustele, kinnitab Marge Sepp Eesti Põllukultuuride Innovatsiooniklastrist.

Protseduur toimub tema kirjelduse järgi nii: masin külvab kõigepealt seemne, teeb umbrohutõrjet ja tõmbab kile peale. Masinaid on tema sõnul erinevais mõõtmeis – väiksemad kaherealised, suuremad ulatuvad kaheksarealisteni. Erinevaid põldkatseid tehakse paljudes regioonides.

„Tänu sellele saab igale regioonile pakkuda parimat lahendust.“
Maailmas on Samcol 122 katselappi, mille tingimusi jälgivad pidevalt ka ilmajaamad.
Kile all olev temperatuur on alati suurem välistemperatuurist. „Mida suurem temperatuur, seda paremini on omastatav fosfor, mis võimaldab taimel paremini kasvada,“ põhjendas Sepp. „Esmalt selgitataksegi välja, millised on piirkonna mulla tingimused, seejärel tuleb põld ette valmistada, valida õige väetis konkreetse taimesordi jaoks ning valida õige umbrohutõrje.“

Kuna masin erineb tavalisest külvimasinast, saab selle kasutamise õppimiseks firmast tellida ka oma operaatori, kes annab esmase koolituse.

„Biolagunev kile vajab auke, et õhk ja liigne kuumus pääseks välja ning taimed saaksid sellest välja kasvada. Kile hoiab mullatemperatuuri samas soojana, see tagab optimaalsed tingimused kasvamiseks,“ rääkis Sepp.

Kile lagunemist mõjutavad keskkonnatingimused – temperatuur, tuul, UV-kiirgus. See vajalik abivahend pole keskkonnas toksiline, vaid on pälvinud paljude asutuste tunnustuse nii USAs kui Euroopas.

Tulemused on näidanud, et avatud ja kile all kasvanud taimedel on oluline vahe – kile all kasvab taim suuremaks ning sellel on kolm korda rohkem kaunu küljes.