Eesti sojaoa aretajad pälvisid Bergi nimelise innovatsioonipreemia

1244

Jaanuari lõpus kogunes auväärne hindamiskomisjon valima välja krahv Bergi nimelise innovatsioonipreemia laureaati. 16. veebruaril toimub Sangastes preemia üleandmine.

Maaeluministeerium, MTÜ Eesti Rukki Selts ja Sangaste vallavalitsus kuulutasid välja konkursi Friedrich Georg Magnus von Bergi nimelise innovatsioonipreemia laureaadi leidmiseks möödunud aasta oktoobris.

Bergi nimelise innovatsioonipreemia hindamiskomisjoni liikmed hindasid nelja konkursile esitatud tegu:

• Margit Olle – köögiviljade kasvatamise metoodika ja tehnoloogia täiustamise alased uuringud;
• Eesti Taimekasvatuse Instituut – sojaoa ’Laulema’ aretamine. Aretajad Maia Raudseping, Enn Kaljo ja Lea Narits;
• VitalFields/WeatherMe OÜ – e-põlluraamat ja põllumajandusettevõtte majandustegevuse haldamise programm;
• Koit Kuusk ja Vendo Ellamaa – karuputke tõrjumine soola või soolalahusega.
Hindamiskomisjon seisis seega raske valiku ees – iga nominent vääris preemiat. Arvestades uuenduslikkust, keskkonnasäästlikkust ja majandusliku potentsiaali otsustati krahv Friedrich Georg Magnus von Bergi nimelise innovatsioonipreemia konkursi laureaadiks 2016. aastal määrata sojaoa ’Laulema’ aretamine aretajate Maia Raudseping, Enn Kaljo ja Lea Narits poolt.

„Projekti innovaatilisus seisneb Eesti tingimustesse sobiva  uue kõrgeväärtusliku valgu- ja õlikultuuri sojaoa sordi aretamises ja sobilike kasvatustehnoloogiate väljatöötamises. Eestis on sojaoa kasvatamisel sama perspektiiv mis rapsil, ning sojaoa kasvatus on suuteline arenema sama kiiresti ja kaugele kui seda on teinud rapsikasvatus,“ ütles komisjoni esimees Sangaste vallavanem Kaido Tamberg.

Informatsioon konkursile esitatud ettepanekute kohta edastati ka tutvumiseks Bergi perekonna esindajale krahvinna Sylvia-Alexa von Bergile. Krahvinna avaldas esmalt tänu algatuse eest, mis väärtustab tema vanavanaisa elutööd. „Olen igati nõus komisjoni valikuga määrata preemia sojaoa ’Laulema’ aretajatele. Kõik neli nominenti on kindlasti andnud oma panuse nii Eesti kui maailma põllumajanduse arengusse. Minu vanavanaisa Friedrich oleks selle kõige üle väga uhke,“ lausus Sylvia-Alexa von Berg.

Preemia suurus on 1000 eurot. Preemia määratakse isikule, ettevõttele või asutusele, kelle poolt on välja töötatud või juurutatud uudne maamajandussektoris või maamajandussektori saaduste töötlemisel rakendatav lahendus.

Krahv Friedrich Georg Magnus von Bergi innovatsioonipreemia antakse üle 16. veebruaril Sangaste lossis toimuval auhinnatseremoonial kell 12.

Vaata ka: Krahv Friedrich Georg Magnus von Bergi nimelise innovatsioonipreemia statuut