Suurbritannia jaemüügikett liigub GMO-vabalt toodetud sealiha müügi poole

1228

Suurbritannia suuruselt kuues jaemüügikett Waitrose teatas, et nende pakutav sealiha on nüüdsest osaliselt toodetud Euroopas kasvatatud GMO-vaba sojaga (Doonau soja). See on Suurbritannias kõige märkimisväärsem muudatus GMOde vastu alates 1999. aastast, mil Suurbritannia supermarketid eemaldasid oma riiulitelt 70% töödeldud toidust, mis sisaldas GMOd.

Organisatsiooni GM Freeze direktor Liz O’Neill märkis: „Tarbijad on aastaid nõudnud, et nad ei soovi GMOsid mitte kusagil terves tarneahelas. Tarbijad ei saa teada, kas loomi on söödetud GMOsid sisaldava loomasöödaga, sest seda infot ei pea märkima liha, munade ega piimatoodete pakendile. Supermarketid on väitnud, et GMO-vaba toodangu pakkumine on liialt keerukas, kuid Waitrose tõestab vastupidist. Nüüd on ka teistel kaupmeestel aeg teha sama ja pakkuda tarbijatele toitu, mis on toodetud vastutustundlikult, ausalt ja kestlikult.“

Samal ajal kui suured üleeuroopalised kaubaketid, nagu Prantsusmaa Carrefour – maailma suuruselt kolmas jaemüüja, Saksa jaeketid ja Saksa linnulihaliit (ZDG) ei kasuta GMO-söödaga toodetud toodangut, siis Briti supermarketites (v.a Waitrose) on GMOdega toodetud toidukauba kogus suurenenud. Kõik Suurbritannia supermarketid müüvad endiselt liha- ja piimatooteid, mille tootmisel on kasutatud imporditud GM-soja ja GM-maisi, mida jaemüüjad ei pea vastavalt ELi nõuetele märgistama. Friends of the Earth, Greenpeace, GM Freeze ja Soil Association on selle laialt levinud, kuid varjatud GMOde kasutamise vastu olnud juba üle 15 aasta.

Waitrose on praegu ainuke Suurbritannia jaekett, mis on kindlalt otsustanud jätkata GMO-vaba söödaga kasvatatud linnuliha pakkumist ja alustanud samaga ka teiste loomakasvatussaaduste puhul.

Briti maheorganisatsioon Soil Association tervitab Waitrose`i tegevust, märkides, et Ladina-Ameerikast pärinev GMO-soja on seotud vihmametsade hävitamisega. Euroopast pärit GMO-vaba soja ning kohalike valgukultuuride kasutamine loomasöödana on hea kliimale, Suurbritannia talunikele ja tarbijaile. Soil Association loodab, et Waitrose`i tegevusele järgnevad ka teised riigi jaemüüjad.

Waitrose on üks kaubanduskettide pioneere Suurbritannias, mahetoidu müümisega alustati juba 1983. aastal ja praegu kuulub sortimenti ca 1500 mahetoodet. Neile kuulub ka väga laia tootevalikuga (üle 500 toote) mahetoodete bränd Waitrose Duchy Organic. Kõige rohkem ostetakse Waitrose’is mahedana puuvilju ja köögivilju. 2015. a suurenes mahetoidu müük ligi 5%, kasv jätkus ka 2016. aastal.

Allikad: