DonauSoja, Przemyslaw Gawlas: „Euroopa vajab sojatootmise plahvatuslikku kasvu!“ 

1494

Hinnanguline sojatoodang Euroopas on käesoleval aastal on viimase kuue aastaga kahekordistunud ning sellel on konkreetsed põhjused, teab DonauSoja spetsialist Przemyslav Gawlas. „Toome praegu sisse 44 miljonit tonni soja aastat. See on väga suur number, Euroopa ise toodab meie kasutatavast sojast kõigest 25 protsenti,“ selgitas ta. „75 protsenti valgust, mida tarbime, toome sisse väljastpoolt. See on miski, mida kogu Euroopa tahaks muuda. Seepärast ongi meie põhieesmärk tagada proteiini turvalisus Euroopas.

Euroopas ei toodeta tema sõnul piisavalt valku, et loomi toita. „Kui midagi juhtub näiteks Lõuna-Ameerikas ja nad otsustavad mitte eksportida, peame lõpetama nii liha, piima kui munade tootmise,“ tõi ta hoiatava näite. Maailma suurimad sojatootjad on Brasiilia ja Hiina. Kogu Euroopa loomasöödatööstus kasutab just soja, sest teised oakultuurid on ebastabiilsemad. „Kui me kasvatame soja, on seda ka väga lihtne müüa, sest loomakasvatajad usaldavad meid,“ lausus ta. „Sojast saadav valk on aminohapete poolest väga sarnane munadest saadava omale.“

Gawlas toonitas, et erinevalt teistest põllukultuuridest annab soja kasvatamine maapinnale hoopis puhkust ning põllukultuur, mida külvatakse pärast soja külvamist samasse kohta, annab seejärel märgatavalt rohkem saaki. Eriti suureneb tootlikkus rapsi puhul.

Oma rolli sojakasvatuse suurenemisel mängivad ka sotsiaalsed põhjused – inimesed eelistavad üha enam kohalikke, kodus valmistatud tooteid ning soovivad midagi, mis oleks kodulähedane. Seega annab Euroopas kasvatatud soja neile alateadliku turvatunde. „Euroopas me ei luba GMO soja kasvatamist, samuti on kasvatus siin jätkusuutlik, sest meil on kindlad regulatsioonid umbrohutõrje suhtes,“ tõi ta näite. Sertifikaatide nimel tuleb tootjal läbida tõsine kadalipp, et kõik võiksid veenduda selle ohutuses.

Poolas on GMO-vabade toodete vastu huvi sedavõrd suur, et Poola enda, ent samuti Tšehhi ja Slovakkia varud on lõppenud ning neid tuleb sisse tuua Sloveeniast.

„Meil on olemas üle 300 GMO vaba sojasordi, sellele on hea tulevik ehitada,“ lausus ta.